Sākumlapa Lopkopība

Siltumnīcefektu radošo gāzu...

Siltumnīcefektu radošo gāzu samazināšana slaucamo govju ganāmpulkā

Silvija Dreijere

Bezmaksas

Sākumlapa Lopkopība

Siltumnīcefektu radošo gāzu...

Materiāla tips

Mācību materiāls

Kopsavilkums

Urīnā un mēslos esošais slāpeklis veido aptuveni 5% no visas planētas kopējās slāpekļa oksīda emisijas. Pēc pēdējo pētījumu datiem 17% no kopēja pasaules metāna un 3% no kopējā siltumnīcefektu radošo gāzu daudzuma ir tieši metāns, kas veidojas gremošanas traktā. Tas veicina globālo sasilšanu. LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja Silvija Dreijere ir sagatavojusi informāciju par siltumnīcefektu radošo gāzu samazināšanu slaucamo govju ganāmpulkos, uzmanību vēršot uz dzīvnieku sabalansētu ēdināšanu, govju signāliem (urīnvielas rādītāji pienā) un kūtsmēslu apsaimniekošanu.

Lapu skaits

8

Izdošanas datums

2017/11/01

Autortiesības

Visi publicētie materiāli ir aizsargāti ar autortiesībām, tos ir aizliegts izmantot komerciāliem nolūkiem. Atsauce uz autoriem obligāta.

Valoda

Latviešu valoda

Faila izmērs

11 MB

Kvalifikācijas

Lopkopības tehniķis

Faila formāts

PDF

Materiāla apraksts

Lai samazinātu siltumnīcefektu radošu gāzu veidošanos slaucamo govju ganāmpulkos ir veicamas virkne darbību. Pamats – sabalansēta barība un ieguvums – govis ražo vairāk piena, arī ekonomisks ieguvums saimniekam, gan arī atbalsts vides saglabāšanai.

Spurekļa mikroorganismi visefektīvāk var strādāt tad, ja katru brīdi, kad govs ēd, tā var uzņemt slāpekli, aminoskābes un ogļhidrātus sabalansētā attiecībā. Ja, piemēram, kādā brīdī izbarojam lielu daudzumu olbaltumvielas, bet neiedodam ogļhidrātus (graudus), tad daļa no olbaltumvielām tiks sašķeltas enerģijas ražošanai, un slāpeklis paliks kā lieks blakusprodukts, ko organisms nevar izmantot. Zinātniskos pētījumos, palielinot cietes daudzumu slaucamo govju barības devā no 20 uz 29% (sausnā), metāna emisija tika samazināta par 17%. Cietes palielināšanai barības devā veiksmīgi var izmantot kukurūzas skābbarību ar augstu cietes saturu. Palielinot tauku daudzumu barības devām par 2 – 3 procenta desmitdaļām, metāna daudzumu iespējams samazināt par 5.6% uz katru desmitdaļu. Tauki samazina metānu ražojošo baktēriju aktivitāti un organisko vielu sagremošanos, tādējādi samazinot metāna veidošanos.  Taču ar tauku izēdināšanu ir jābūt uzmanīgiem. Tas var novest pie kokšķiedras sagremojamības pasliktināšanās. Emisiju samazināšanai būtiska ir kvalitatīva rupjā lopbarība ar augstu sagremojamību.

Pēc citu valstu speciālistu uzskata, urīnvielas kontrole varētu būt vienkāršs veids, kā vēl kontrolēt saimniecību paveikto gāzu emisijas samazināšanā.

Metāns veidojas arī kūtsmēslos, tiem fermentējoties uzglabāšanas laikā un metāna daudzums, kas veidojas kūtsmēslos ir atšķirīgs atkarībā no kūtsmēslu apsaimniekošanas veida.

Novērtē produktu

Tu vari būt pirmais, kurš qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Ievietot atsauksmi
27.Nov, 2024. g.

Artūrs

Skatītājs 6

Laba grāmata