Sākumlapa Lopkopība

Daži vārdi par piena kvalit...

Daži vārdi par piena kvalitāti

Ilmārs Gruduls

Bezmaksas

Sākumlapa Lopkopība

Daži vārdi par piena kvalit...

Materiāla tips

Mācību materiāls

Kopsavilkums

LLKC piena kvalitātes konsultants Ilmārs Gruduls ir sagatavojis rakstu par piena kvalitāti, norādot, ka galvenie piena kvalitātes rādītāji ir somatisko šūnu un baktēriju kopskaits pienā. Pētot subkliniskā mastīta cēloņus vairākos Latvijas rajonos tika konstatēts, ka aptuveni 35% no to cēloņiem veido nepareizi noregulētas un ekspluatētas slaukšanas iekārtas. Katrā ganāmpulkā būtu arī jāizanalizē situācija un jānovērš cēloņi, kas varētu izraisīt somatisko šūnu skaita pieaugumu. Katrs piena ražotājs var aprēķinā, cik naudas viņš zaudē, nepievēršot uzmanību tesmeņa veselības problēmas ganāmpulkā. Bakterioloģisko piesārņojumu pienā novērts ir salīdzinoši vienkārši. Kvalitatīva piena iegūšanas nosacījumi sevī ietver gan rūpes par govs veselību, pareizi sagatavot govis slaukšanai un sekot līdzi pašam slaukšanas procesam, kā arī higiēnas ievērošanu kūtī un piena pirmapstrādē.

Lapu skaits

4

Izdošanas datums

2013/09/10

Autortiesības

Visi publicētie materiāli ir aizsargāti ar autortiesībām, tos ir aizliegts izmantot komerciāliem nolūkiem. Atsauce uz autoriem obligāta.

Valoda

Latviešu valoda

Faila izmērs

130 KB

Kvalifikācijas

Lopkopības tehniķis

Faila formāts

PDF

Materiāla apraksts

No 1997. gada LLKC sadarbībā ar ZM un Dānijas valdību ir izveidojis “Piena kvalitātes uzlabošanas dienestu”, kas darbojas visā Latvijā. 1998. gadā, ar Dānijas valdības atbalstu, projekta gaitā dienesta darbinieki tika apgādāti ar modernu slaukšanas un dzesēšanas iekārtu testēšanas aparatūru. Vadoties pēc somatisko šūnu un baktēriju kopskaita pienā ir iespējams noteikt saimniecības attīstības līmeni un saimniekošanas pieredzi. Katrs piena ražotājs var aprēķinā, cik naudas viņš zaudē, nepievēršot uzmanību tesmeņa veselības problēmas ganāmpulkā. Tieši lielākās problēmas sagādā somatisko šūnu skaits pienā. Neveicot nepieciešamās slaukšanas iekārtu tehniskās apkopes, nepareizi lietojot mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļus, mēs izmainām iekārtu sastāvdaļu parametru, kas negatīvi ietekmē govs tesmeņa veselības stāvokli. Bakterioloģisko piesārņojumu pienā novērst ir salīdzinoši vienkārši. Lielāka uzmanība jāpievērš personīgai higiēnai, govs sagatavošanai slaukšanai un slaukšanas procesam. Laikus ir jāmaina slaukšanas iekārtu daļas. Atbilstoši ir jāveic slaukšanas un dzesēšanas iekārtu mazgāšana un dezinfekcija. Profilakse vienmēr ir lētāka par ārstēšanu!

Novērtē produktu

Tu vari būt pirmais, kurš qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Ievietot atsauksmi